Dnes to vypukne!

Autor: Michal Ambrovič | 15.5.2012 o 12:49 | Karma článku: 4,76 | Prečítané:  1170x

Rok čo rok sa teším na tento deň. Je to pre mňa taký podivuhodný medzník. 15. máj je totiž po ostatné roky dátumom, ktorý označuje zahájenie rybárskej sezóny. Od dnes je možné chytať väčšinu doposiaľ hájených ryby a tráviť tak pri vode ešte viac času.

Práve čas strávený pri vode jazera, či rieky je priam neopísateľným relaxom a zážitkom zároveň. Ticho, ktoré je inšpirujúce, často podnieti k zamysleniu sa a neraz je i skvelým impulzom k povznieseniu sa nad každodennú hlučnú rutinu. Nie nadarmo si o rybároch ľudia šuškajú, že sme tichí blázni. Nuž dalo by sa o tom polemizovať, ale o tom možno inokedy.

Pokoj, ticho a pohodu pri rybačke môže razom vystriedať napätie a zhon. To je "ten moment". Vytúžená chvíľa, po ktorej ostane pekná spomienka a ak sa zadarí, tak aj ryba na pekáči. Záber - v dnešnej modernej dobe zväčša oznamovaný pípnutím siganlizátora, sa tak stáva koncentrovanou radosťou a výslednicou dobre namiešaného krmiva, správnej návnady ako aj umenia nahodiť na to zaručene správne miesto v zaručene správnom čase.

Nasleduje zásek a zdolávanie hbytého protivníka. S vylovením väčšej ryby na breh zaiste radi pomôžu kolegovia loviaci opodiaľ. Niekedy sa však ryba umne zatrepe a ešte pred vylovením zdúchne z háčika, niekedy je signalizovaný záber iba planým poplachom a ryba sa s nástrahou iba pohrávala. Aj tieto momenty však dokážu potešiť dušu rybára a sú zapísané v pomyselnom denníku lovca. V týchto prípadoch skôr lovca zážitkov.

Po zdarnom vylovení nasleduje občas aj fotografia s úlovkom a ak rybár nemá hlad, alebo má plnú chladničku, či jednoducho nemá na svoj úlovok chuť, tak ryba putuje napäť odkiaľ prišla. Rybárov loviacich len pre radosť a nie pre obživu je čoraz viac. Zodpovední nosia pri sebe aj prípravok na ošetrenie ranky, ktorá rybe môže vzniknúť pri chytení sa na háčik. Chytenie ryby tak nemusí automaticky znamenať jej istú smrť.

Sezóna sa teda začína! Patrí sa preto popriať všetkým nadšencom rybolovu obligátne "Petrov zdar!", aby práve patrón rybárov - sv. Peter nad nami držal ochranu a pomáhal všetkým v ťažkostiach (nielen pri zdolávaní kapitálnych úlovkov).

P.S.: Mimochodom práve o mesiac sa končí zimná uzávera tatranských vysokohorských chodníkov - to už je však o úplne inej vášni.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?